13-ÇUMRA’da İLK KURUYEMİŞ FABRİKASINI BİZ KURDUK

Arkadaşım Mehmet Emin Temel’le uzun süre yaptığımız araştırmalar sonucunda kuruyemiş imalâthanesi kurmaya karar verdik. Bu imalâthanede, başta nohut ve leblebi olmak üzere tüm kuruyemiş türlerinin imalâtını yapacaktık.

Önce Konya Toptancılar Çarşısı’na baktık. Buradaki dükkân kiraları ve depozito rakamlan bize yüksek geldi ve Çumra’ya yöneldik. Bu ilçede, Yıldız sokakta 150 metrekarelik bir yer kiraladık ve imalât makinelerinin nerede yapıldığını araştırmaya koyulduk.

Fıstık içi ve kavrulmuş leblebi makineleri İzmir’de, sakız leblebi yapım makinesi ise Denizli’deydi. Buralara gittik ve siparişlerimizi verdik. Makineler bir ay içinde getirilip imalâthaneye monte edilecekti.

Elimizdeki nakit para hayli azalmıştı. Bankadan 50 milyon lira kredi aldık. İşyerimizde bir yandan imalât yapacak, bir yandan da taze taze kuruyemiş satacaktık. Bu amaçla dükkânı ikiye böldük, ön tarafı satış yeri olarak düzenledik.

Ismarladığımız makineler, verilen tarihte getirilip monte edildi. Ustalar gittikten sonra ortağımla kara kara düşünmeye başladık. Çünkü onların tarif ettiği gibi yapmıştık ama taş gibi leblebiler diş kırıyordu. Bu işin elbet bir püf noktası vardı…

Biz böyle bocalarken nüfus müdürü olan Halis amcamın arkadaşı, yeğeninin leblebi imalâthanesinde çalıştığını ve uygun bir ücretle bize gelebileceğini söyledi. Kısmet ayağımıza gelmişti. İşi öğrenmek adına, hiç düşünmeden çok cazip bir ücretle Mevlût ustayı imalâthanemizin başına getirdik.

İşe başlarken nohuttan sadece perakende leblebi yapacağımızı düşünmüştük ama, çiftçilikle uğraşan Çumra halkı çuval çuval nohut getiriyor, biz de bunları kavurarak leblebi yapıyorduk. Kısa zamanda tüm Karaman ve Çumra köyleri bizi öğrenmiş, imalâthanemize akın eder olmuşlardı. Öyle ki, bir zaman sonra günde 1 ton nohuttan leblebi yapar duruma geldik.

Konya ilçelerinde uzun kış akşamları halk kendi çerezini yiyor, yalnızca kavurma parası verdiği bu çerezi kendine bedava gelmiş sayarak mutlu oluyordu. Tabii, biz de güzel iş yapıyorduk.