65-ELEMAN ARKADAŞIN ŞÜPHESİ DOĞRU ÇIKTI

Dükkâna şüpheli biri girdiği zaman işaretle birbirimizi uyarmak âdetimiz vardır. Bu yöntem genellikle doğru sonuçlara götürür bizi.

Bir gün yine Gökhan adlı yardımcım, yanında iki kızıyla gelmiş olan bir bayandan şüpheleniyor. Bana bir şey demesine fırsat kalmadan, ondaki telâştan durumu anladım.

Elemanımın şüphesini çeken şey ise, başlan siyah çarşafla sıkı sıkıya kapalı olan kızlann ojeli uzun tırnaklan. Bu çelişki, işin içinde bir şeyler olduğunu anlatmış olacak ki Gökhan telâşa kapılıyor ve ben durumu fark ediyorum.

Derhal kapıya koştum, kapattım. Gökhan’a dönerek, “Önce şu bilezikleri kaldır, sonra da polise telefon et!” diye bağırdım. Anneleri durumundaki kadın bana döndü ve “Vallahi daha bir şey almadık kardeş!” dedi. Demek ki alma niyetiyle gelmişler ama henüz alamamışlardı. Ben yine de işi sağlama bağlamayı düşündüm ve kameradan seyredip emin olmadıktan sonra kendilerini bırakmayacağımı söyledim.

Dediğimi yaptım ve monitörde dikkatle izledim. Gerçekten bir şey alınmamıştı. Ama teşebbüs edilmişti. Bunu netlikle gördüm. Kadının karşısına dikilip, “İki kilo altınımı aldınız ve yine geldiniz. Bu ne cesaret?” diye çıkıştım. O ise. Ben sana ilk defa geliyorum kardeş. Daha önce gelen, bana çok benzeyen kız kardeşimdir” diye karşılık verince Gidin. Allahınızdan bulun!” deyip saldım, gittiler.