19-SIK SIK PARA BOZDURMANIN ALTINDAKİ GERÇEK NEDEN

Kuruyemişçilik zor bir işti ve yanımıza Bayram adlı bir yardımcı almıştık. Bayram, müşterinin kalabalık olduğu zamanlarda sık sık kasadan bütün para alıyor, komşu esnafa bozduruyor ve bozukları getirip kasaya koyuyordu.

Bu sık para bozdurmalar rahmetli babamın dikkatini çekmiş ama kimseye birşey söylememiş. Bir gün işyerimizin yazıhane bölümüne girip namazını kılıyor, namaz bitimi selâmını veriyor ve teşbih çekmeye başlıyor. Bu arada, içeriden dışarıyı gösterip dışarıdan içeriyi göstermeyen yazıhane camlarından, tezgâhtar Bayram’m kasadan 20 bin lira aldığını ve hızla bozdurmaya gittiğini görüyor. Ona karşı bir süreden beri kuşkulu ya, dışarı çıkıyor ve Bayram’m geriye ne kadar para getireceğini merakla beklemeye başlıyor.

Bayram az sonra dükkâna dönüyor. Babam, “Hayrola Bayram, nereye gittindi ?” diye sorunca, “Para bozdurdum Abdurrahman amca” diyor. Babam bozulan paraları istiyor, Bayram veriyor. Ama bozuk para yalnızca 10 bin lir’a. Bayram, kasadan aldığı 20 bin liranın yarısını böylece cebe atmış oluyor.

Ertesi gün babam durumu bana anlattı ve Bayram’m işine derhal son verdik. Ama 3 ay boyunca bozdurulan paralarla kim bilir ne kadar götürmüştü bizim Bayram efendi…