21-ERDAL, TÜM DETERJANLARIM KAPAĞINI AÇMIŞ

Bayram ve Seyit Ahmet’ten sonra Erdal’ı tezgâhtar olarak aldık işyerimize. Ve onun tavsiyesiyle kuruyemiş dükkânımıza yağ, sabun, deterjan ve benzeri malzemeleri koyduk. O zaman, yaptığım bu yanlışın farkında değildim.

Bazı müşterilerimiz, aldıkları deterjan kutularının kapakları açılıp yeniden yapıştırılmış olduğunu söyleyince durumu incelemeye aldık ve baktık ki kutu kapakları gerçekten açılmış ve sonra yeniden yapıştırılmıştı.

Olay o derece ciddi ve önemliydi ki, fabrikadan yetkili bir uzman kişi istedik. Gelen kişi de kutuları inceledi ve “Bizde böyle bir işin olması imkânsız” dedi. Bu defa tezgâhtar Erdal suçunu itiraf etti ve “Kutu kapaklarını ben açtım” dedi. Sebebi de şuydu:

Hangi firma olduğunu bugün hatırlayamadığım bir deterjan üreticisi, bir araba resmini dört parçaya bölmüş ve bu parçalan kutu içerisinde bularak resmi tamamlayabilen müşteriye araba vermeyi vaad ediyordu. Bizim Erdal’da arabanın üç parçasını bulmuş ve dördüncü parçayı bulma umuduna kapılmıştı. Bu umut ve heyecanla en az 150-200 deterjan kutusunu açmış, dördüncü resmi aramış ve kutu kapaklarını yeniden kapatarak tutkalla yapıştırmıştı. Ancak, foyası da çok geçmeden açığa çıkmıştı.

Erdal, arabanın dördüncü resmini bulamamıştı ama olan da bizim zedelenmiş ticari itibarımıza olmuştu.