22-ÇAY İÇTİĞİMİZ KAHVENİN GARSONU BİZİ İKİ DEFA SOYDU

Kuruyemiş dükkânında sigara da sattığımızı daha önce söylemiştim. Bir sabah dükkânı açmaya geldiğimizde, kapı camından içeriye girilip bütün sigaraların ve bir kısım paranın alınmış olduğunu gördük. Durumu hemen karakola bildirdik. Gelen polisler inceleme yaptılar, rapor tutup gittiler.

Aradan 15 gün kadar zaman geçmişti ki, aynı kapı camı aynı yöntemle kırılmış ve sigaralarla kasadaki paralar boşaltılmıştı. Yeniden karakola haber verdik. Polisler geldiler ve inceleme yapmaya başladılar. Ancak, bize çay servisi yapan garsonun bir eli sanlı olması polislerin dikkatini çekti. Giderlerken bana gizlice, bu durumu araştırmamı tembih ettiler. Ben her ne kadar, “Onun babası çok zengin adamdır. Böyle bir şey yapması mümkün olamaz” dedimse de polisler, “Arkadaşlarına bir sorunuz. Son günlerde nasıl para harcıyor, öğreniniz” diye ısrar ettiler.

Ben, polislerin mesleki tecrübelerine duyduğum güvenle onlann dediğini yaptım ve o garsonun bir arkadaşının ağzını aradım. Aldığım cevapta, her gün Konya’ya gittiğini, su gibi para harcadığını hayretle öğrendim. Ve durumu polislere bildirdim.

Polisler yap tıklan araştırma sonucu, on beş gün ara ile gerçekleşen her iki soygunu da yapanın o garson olduğunu tespit ettiler.

Yaşı küçük olduğu için hakkında cezai işlem yapılamadı. Ama işlediği suç aileye leke getirmişti. Bu yüzden aile tarafından tehdit edildim. Oysa çocuktan şüphelenen ben değil polislerdi.