25-YANIMDA ÇALIŞAN AMCAOĞLU BANA RAKİP KURUYEMİŞ İMALÂTINA BAŞLAdI

Amcaoğlu 2 yıl kadar işyerimde tezgâhtar olarak çalıştı. Bir başka amcaoğlu da Almanya’dan kesin dönüş yaptı. Bildik tanıdıktan, iki amcaoğlunun birlikte benim işi yapmaya niyetli oldukları haberi gelmeye başladı. Bunun üzerine, yanımda çalışan amcaoğluna bir gün, “Burayı size devredeyim” diye teklifte bulundum. O da bu teklifi bekliyormuş gibi hemen “Tamam” dedi.

Mallan tartıp bir liste oluşturduk. Sayım iki gün içinde bitti. Tam devir işlemlerine başlıyorduk ki rahmetli annem bu işe karşı çıkıyor ve işlemlerin yapılmamasını Vehbi ağabeyime tembihliyor. Ağabeyim de durumu amcaoğullarma bildiriyor, onlar alımdan vazgeçiyorlar. Ben, bu işe annemin engel olduğunu ancak aylar sonra öğrenebildim.

Amcaoğulları benden işyerimi devralmaktan cayıyorlar ama işi yapmaktan vazgeçmiyorlar. Bir işyeri kiralayıp gerekli imalât makinelerini Denizli’ye sipariş ediyorlar. Abadan 1-1,5 ay gibi kısa bir süre geçince de bana rakip olarak kuruyemiş imalâtına başlıyorlar.

Daha sonra bir amcaoğlu da kuruyemiş satışına başladı. Ardından, kardeşim Nazif de kuruyemiş üzerine bir işyeri açtı. Böylelikle Çumra’da 4 kuruyemişçi olduk ama en iyi işi yine benim işyerim yapıyordu.