46-EKONOMİK DURUMU ÇOK İYİ OLAN BİR MÜŞTERİM YÜZÜĞÜN CAZİBESİNE DAYANAMADI

İşyerime yakın bir evde oturmakta olan, ekonomik durumu çok iyi bir bayan müşterim vardı. Yeni getirdiğim bir parti yüzüğü tablasına yerleştirmeden ona göstermek istememiştim. Ama o bakmakta ısrar edince tarttım ve önüne koydum. Tanıdıktı ve güven duyduğum bir müşterimdi. Bu yüzden rahattım.

Kadın gittikten sonra yüzükleri bir daha tarttım. İlk tartıda 336.27 gram gelen yüzükler bu defa 327.12 gram geldi. Demek oluyordu ki 9.15 gramlık bir yüzük eksikti ve bunu kesinlikle o kadın almıştı.

Ertesi gün yine geldi kadın. Bu defa bir Cumhuriyet altın aldı. Parasını aldım ama altını vermedim. “Dünden 9.15 gramlık bir yüzük eksiğim var. Onu getir ki sana Cumhuriyeti vereyim” dedim. Şaşırmış gibi bir hâl takınarak, ‘Yaa! Eve bir bakayım. Belki çocuk yanlışlıkla almıştır” diyç karşılık verdi. Oysa çocuğu henüz küçücüktü ve bunu yapabilmesi mümkün değildi.

Eve gidip az sonra döndü. “Aaa! Gerçekten yüzüğü çocuk almış” dedi ve geri verdi. Ben de ona satın aldığı Cumhuriyeti verdim. Dükkânımdan çıkarken, “Beyimin bu olaydan haberi olmasın. Söylemeyin sakın” diye tembihledi. Ve işyerime bir daha hiç gelmedi.