48-KUYUMCULUKTA MALA SAHİP OLMAK MALI SATMAKTAN DAHA ÖNEMLİDİR

Bir benzetme yapmak gerekirse eğer, kuyumcu nöbet tutan bir asker gibi olmalıdır. Yani yorgun ve uykusuz olmamalı, gücü ve dikkati üst seviyede bulunmalıdır. Ayrıca moral bozukluğu ve stres gibi ruhsal durumlar da kuyumcunun baş düşmanıdır.

İshak ağabeyim Fransa’dan izinli olarak yurda geldiğinde gezmek için Kapalıçarşı’ya gidiyor. Vakit öğledir ve okunan ezanla Beyazıt Camii’nde namaz kılmak istiyor. Camiye gidiyor ve taşıdığı el çantasını hemen önüne koyuyor. Ama secdeye varıp bir doğruluyor ki çantanın yerinde yeller esmekte!

Giden çantada bir miktar para yanında kimlik, pasaport ve önemli belgeler var. Camiden çıktığında doğruca karakola varıyor ama giden gittiğiyle kalıyor. Ancak polisler bir akıl veriyor ağabeyime. “Hırsızlar çanta içindeki parayı alırlar. Çantayı da çöpe atarlar. Siz çöp dökülen yerlere sorun, araştırın.”

Bu bilgilerle bana geldi ağabeyim. Polislerin tavsiyesine uyarak hemen Halkalı’ya varıp gelen çöp arabalarını araştırmaya başladık. Vakit ilerledi, gece yarısını geçti. Ve biz hem yorgun, hem uykusuz kaldık.

Ertesi sabah 3 saat uyku ile dükkânımı açtım. Kötü niyetli kişiler durumumu görüntümden anlamış olacaklar ki, □ gün yine 200 gram altınımı çalarak kayıplara karıştılar.