49-KUCAĞINDA BEBEĞİYLE GELEN ŞIK GİYİMLİ BAYAN

Şık giyimli ve bakımlı bir bayan girdi dükkânıma. Yanında küçük bir çocuk vardı. Setlere baktı ve oldukça değerli bir seti beğendi. Ama kesin karar veremediğini, çocuğu dükkânda bırakıp seti ileride bir esnafa göstermek istediğini söyledi. Kararsızdım ama çocuğun dükkânda kalması bir güvenceydi. Bu yüzden neredeyse “peki” diyecektim.

Bu sırada Fatma Yamaç adlı Malatyalı bir müşterim içeriye girdi. Konuşmalarımıza tanık oldu ve duruma el koydu. “Altın dışarıya gitmez. O esnaf bey gelip burada baksın” dedi ve bana engel oldu. Samimiydik bu müşterimle. Sağol-sun, dükkân kendininmiş gibi davrandı.

Bu red üzerine kadın çıkıp gitti dükkândan. Ben olayı tam kavrayamadığım için Fatma hanıma “Neden böyle dav-randm?” diye sordum. O gülerek karşılık verdi.

“Görmedin mi, çocuk kesinlikle benzemiyor kadına. Belki onu da pazardan kaçırdı. Kabul etseydin bir de çocuk başına kalacak, karakol polis derken belâlara bulaşacaktın.”

Evet, çocuk kadına gerçekten benzemiyordu. Fatma hanım haklıydı ve ben bu uyanık Anadolu kadınına gönlüm dolusu teşekkürler ettim.