54-SAHTE PARAYLA ÇEYREK ALTIN

Dükkânıma giren genç kadın çantasından 2 adet 20.000.000 lira çıkanp bir çeyrek altın istedi. İstediği altını kutusuna koydum ve paraları elime aldım. Çeyrek altın 30.000.000 liraydı. Üste 10.000.000 lira vermem gerekiyordu ama elimdeki 2 adet 20.000.000 lira şüphemi çekmişti.

O an, güzel bir rastlantı olarak, polis memuru Mehmet bey de Cumhuriyet altını alma amacıyla dükkândaydı. Benim, elimdeki paralara kuşkuyla baktığımı görünce daha bir yaklaştı ve “Ne oldu Mustafa bey, ters bir durum mu var?” diye sordu. Ben paralardan kuşku duyduğumu söyleyince paraların sahibi olan kadının dışarıya çıkmasını engelledi. Kadın ise direniyor ve bana, “Al çeyreğini, ver paramı” diyordu. Ama sivil giyimli polis Mehmet Bey kimliğini çıkardı, “Ben polisim, çantanı arayacağım” dedi kadına. Biz çantaya bakarken de bize fark ettirmeden dışarıda beklemekte olan bir adam içeriye girdi, polisin elinden çantayı almaya kalkıştı. Ama Mehmet Bey çantayı vermedi ve telsizini açıp ekip çağırdı. Çağrılan ekip iki dakika içinde dükkâna geldi. Çantayı açıp baktılar ve değişik kuyumculardan alınmış 38 kutuda çeyrek altın buldular. Adamın cebinde de önemli miktarda sahte 20.000.000 lira çıktı.

Olayın zaptını tuttular ve kadınla erkeği tutuklayarak karakola götürdüler.

Yapılan mahkemede suçları sabit görülerek ceza aldı bu iki kişi. Ben, mağdur kişi olarak mahkemeye gittiğimde erkeğin bu konuda profesyonel bir kişi olduğunu, daha önce de aynı suçtan tutuklandığı için sabıkası bulunduğunu öğrendim. Ancak, genç kızın temiz bir ailesi varmış ve adamın
zavallı bir kurbanıymış. Tekstil işinde çalışırken adama gönlünü kaptırmış, evlenme umuduyla para biriktirmeyi amaçlayarak böylesi kirli işe kızı da bulaştırmış. Yalnız onun duygularıyla oynamakla kalmamış, hayatını da karartmış. Birkaç yıl hapis yattıklarına tanık oldum ve üzüldüm.