7-KENDİME AİT İLK İŞYERİM “ŞİFA ÇAYEVİ”

Özel din eğitimim tamamlanmış ama içimdeki okuma aşkı sönmemişti. Bu aşkla ortaokula devam kararı aldım. Fakat yaşım 18’di ve kayıt yaptırmam mümkün değildi. Ben de dışarıdan vereceğim sınavla ortaokulu bitirirdim.

Çok çalıştım ve sınavlarımı başarıyla vererek 1978 yılında ortaokulu bitirdim. Ortaokulu o yıl bitirememiş olsaydım liseye kaydımı yaptıramayacak ve askere alınmış olacaktım.

Ve aynı yıl Ticaret Lisesi’ne kayıt yaptırdım.

Tahsilimi güvence altına almıştım ama şimdi bir gelirim olması da gerekiyordu. Bu düşünceyle çevremdeki imkânları araştırmaya başladım.

Sanayi çarşısında, Almanya’da çalışan birinin yeni tamamlanmış binasını gördüm. Merdiven altının bana kiralanması tekliflinde bulundum. 100 lira karşılığında, depo-zitosuz olarak orayı kiraladım. Çay ocağı için gerekli olan bardak ve tabaklan peşinatsız olarak yakındaki bir züccaci-yeden taksitle aldım. Sonra tüpçüden yine depozito ve peşinat ödemeden tüp aldım. Bir de aynı yöntemle çay kazanı edindim ve ihtiyaçlarımı tamamladım. İçene şifa olur diye düşündüm ve işyerimin adını “Şifa Çayocağı” koydum.

Okulda bulunduğum zamanlar ocağa bakacak bir yardımcı tuttum. Şimdi bir garsonum da vardı ve ben okul saatleri dışında ocakta çalışıyor, kendi işyerime hizmet veriyordum.